Gey bir adam neden blog açar?

Peki bir insan neden blog açar? Buna verilecek bir cevabım yok aslında ama sorunun bir cevabı varsa eğer, buna yaklaşmayı deneyebilirim.

İnsanların çok uzun zamandır günlük tutarak kendi kişisel tarihlerini kayıt altına aldıklarını biliyoruz. Hatta söz konusu kişiler dünyadan göçüp gittiklerinde adlarından söz ettirecek mahiyette bir şeyler yapmışlarsa bu kişisel kayıtlar edebi metin ya da tarihi belge olarak kıymet görebiliyorlar. Burada ‘dünyadan göçüp gitme’ önemli çünkü günlükler çoğunlukla mahrem bilgiler içeriyorlar ve yazarının bilfiil rızası ve girişimiyle günlüklerin kamusallaşmasına pek de rastlanmıyor.

Her ne olduysa son on yılda olup biten bazı şeyler ‘günlük’ diye andığımız yazma pratiğini ‘blog’ haline dönüştürdü. Bir şeylerin kişiye özel dolayısıyla gizli olmasını istemek geçerliliğini yitirmiş değil ama artık insanların kişisel tarihlerini, başkalarının ilgisini çeksin ya da çekmesin, herkesin ulaşabileceği bir mecrada kayıt altına almak istedikleri başka bir dönemde yaşıyoruz demek ki. Herhalde insanların söyleyecek sözleri var ve ne düşündükleri, istedikleri, yaptıkları ya da hissettiklerinin birilerini ilgilendirdiğini kabul ediyorlar. Ben de öyle…

Peki benim söyleyecek ne gibi sözlerim var? Bu soruyu yanıtlamak da kolay değil ama yine yaklaşmayı deneyeyim:

Gizlice ya da açıktan, hetero-cemaatlere mensup olmayan insanların yazarı olduğu çok sayıda blog var aslında. Bunlar arasında en yaygın olanı yazarının gezip gördüğü yerler, gittiği kulüplerle ilgili izlenimleri, LGBT temalı film/kitap/oyun gibi ürünlerle ilgili ne hissettikleri, aşk/seks ilişkileri, hüzünleri, buhranları, vs. ‘Blogger adabı’nın alttan alta pompaladığı ‘öznel ol!’ düsturuyla oluşturulmuş ve samimiyeti burada bulmuş güzide bloglar bunlar. Zaman zaman tiksinti uyandıran çiğ edebiyat tadı verse de, Türkçe konuşulan ve yazılan bir coğrafyada kendine çok da yer bulamayan cinsel pratiklerin bloglar yoluyla iletişim kanallarını genişletmesi hasebiyle, bu türden blogların itibarını iade edelim: İyi ki varlar!

Ama bu bloğun böyle bir derdi yok. Daha ziyade gey olma hallerine ve ilişkilerine dair bir meşguliyet ve Türkiye’nin gey zamanlarına dair bir arşiv çalışması, ya da istifleme çabası. Dolayısıyla, bu blog vesilesiyle meşgul olduğum ve biriktirdiğim meselelerde bir mesaj kaygısı olduğu, bir şeyler öğretmeye kalkıştığım düşünülmesin. Diyorum ya; meşguliyet ve istifleme.

Son olarak, bu post’u hala okuyan birileri varsa, son bir sözüm daha var: Takipte kalın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s